image1

Spirit of the Elks contest results

2019

Golden Triangle Classic – Prelims 09/28/2019

  1. Lovejoy High School
  2. Burleson High School – Best in Class
  3. Memorial High School
  4. Azle High School
  5. Denison High School
  6. Iowa Park High School
  7. Irving High School
  8. Sanger High School
  9. City View High School
  10. Kemp High School
  11. Como-Pickton High School
  12. Alvord High School


Golden Triangle Class – Finals

  1. Lovejoy High School
  2. Burleson High School
  3. Azle High School
  4. Memorial High School
  5. Denison High School
  6. Iowa Park High School
  7. Irving High School
  8. Sanger High School
  9. City View High School
  10. Kemp High School
  11. Alvord High School


US Bands Burleson Showcase – Prelims 10/05/2019

  1. Lewisville High School
  2. Burleson High School – Outstanding Percussion, Outstanding General Effect
  3. Braswell High School
  4. Chisholm Trail High School
  5. Timberview High School
  6. Memorial High School
  7. V.R. Eaton High School
  8. Saginaw High School
  9. Cleburne High School
  10. Grapevine High School
  11. Northwest High School
  12. Brewer High School
  13. Creekview High School
  14. North Crowley High School
  15. Stephenville High School
  16. Joshua High School
  17. Nolan Catholic High School
  18. Weatherford High School
  19. Lake Dallas High School
  20. Grandview High School
  21. Cooper High School
  22. Rice High School


US Bands Burleson Showcase – Finals 10/05/2019

  1. Braswell High School
  2. Lewisville High School
  3. Burleson High School
  4. Timberview High School
  5. Chisholm Trail High School
  6. Cleburne High School
  7. Memorial High School
  8. Saginaw High School
  9. V.R. Eaton High School
  10. Grapevine High School
  11. Northwest High School
  12. Nolan Catholic High School


Birdville Marching Band Festival – Prelims 10/12/2019

  1. Flower Mound High School
  2. Coppell Varsity 
  3. Waxahachie High School
  4. Mustang High School
  5. Colleyville Heritage High School
  6. Southlake Carroll High School
  7. Aledo High School
  8. Lewisville High School
  9. Burleson Centennial High School
  10. Chisholm Trail High School
  11. Trinity High School
  12. Byron Nelson High School
  13. Boswell High School
  14. Saginaw High School
  15. Legacy High School
  16. Burleson High School
  17. Azle High School
  18. Brewer High School
  19. Cleburne High School
  20. Joshua High School
  21. Coppell Junior Varsity


UIL Region Marching Contest 10/15/2019

Burleson High School – 1, 1, 1


UIL Area Marching Contest – Prelims 10/26/2019

  1. Aledo High School – Advance to Finals
  2. Colleyville Heritage High School – Advance to Finals
  3. Granbury High School – Advance to Finals
  4. Chisholm Trail High School – Advance to Finals
  5. Birdville High School – Advance to Finals
  6. Burleson Centennial High School – Advance to Finals
  7. Legacy High School – Advance to Finals
  8. Southwest High School – Advance to Finals
  9. Burleson High School – Advance to Finals
  10. Brewer High School – Advance to Finals
  11. Boswell High School
  12. Saginaw High School
  13. Grapevine High School
  14. Joshua High School
  15. Creekview High School
  16. Azle High School
  17. Timberview High School
  18. Newman Smith High School
  19. Cleburne High School
  20. Juan Seguin High School
  21. Carter-Riverside High School
  22. R L Turner High School
  23. Arlington Heights High School
  24. North Side High School


UIL Area Marching Contest – Finals 10/26/2019

  1. Burleson Centennial High School – Advance to State
  2. Aledo High School – Advance to State
  3. Colleyville Heritage High School – Advance to State
  4. Birdville High School – Advance to State
  5. Granbury High School
  6. Chisholm Trail High School
  7. Burleson High School
  8. Southwest High School
  9. Legacy High School
  10. Brewer High School